wtorek, 20 listopada 2018 r.  Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała
Wiadomości z tagiem Uniwersytetu  RSS
Użytkownicy Facebooka mają mniej szarych komórek

Dodano: 19.11.2018 7:12 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Osoby często sprawdzające aplikację mobilną Facebooka są bardziej podatne na uzależnienia. Dowodzi tego badanie naukowców z Uniwersytetu w Ulm. Badani mieli mniej tkanki szarej w jądrze półleżącym w mózgu.

Źródło: www.chip.pl

Mniejsze fundusze strukturalne mogą oznaczać cięcia urzędniczych etatów

Dodano: 18.11.2018 7:26 | 2 odsłon | 0 komentarzy

Komisja Europejska założyła, że rozmowy o unijnym budżecie po 2020 r. uda się sfinalizować jeszcze przed wyborami europejskimi w maju przyszłego roku. Czasu zostało niewiele. Tymczasem projekt w obecnym kształcie nie jest dla Polski łaskawy – otrzymamy 64,4 mld euro. To o ponad 23 proc. mniej w stosunku do blisko 84 mld euro, które polskie regiony mają do dyspozycji w obecnej perspektywie. Co samorządy mogą zrobić, by w kolejnych latach wydać pieniądze bardziej efektywnie? Według Tomasza Dorożyńskiego z Uniwersytetu Łódzkiego przydałoby się lepsze zarządzanie i ograniczenie biurokracji. Nieuniknione będą też cięcia etatów wśród urzędników zajmujących się unijnymi środkami. Urzędy marszałkowskie na razie nie chcą o niczym przesądzać.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Ten sam odcisk palca może odblokować smartfony różnych osób. Naukowcy umieją go stworzyć

Dodano: 15.11.2018 21:19 | 1 odsłon | 0 komentarzy

image Biometryczne logowanie i odblokowywanie smartfonów zostało uznane za lepsze od haseł między innymi przez Microsoft. Jednak nie ma zabezpieczenia, którego nie da się obejść. Naukowcy opracowali sposób generowania odcisków palców, które mogą oszukać zabezpieczenia odciskami palców różnych osób. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Nowym Jorku i Uniwersytetu stanu Michigan opracowała sposób&...

Źródło: feedproxy.google.com

Mur, który runął i pogrzebał stary świat

Dodano: 15.11.2018 15:37 | 1 odsłon | 0 komentarzy

29 lat temu runął Mur Berliński. Dziś o tamtym wydarzeniu w Instytucie Filologii Obcych rozmawiali studenci i uczniowie świętokrzyskich szkół oraz studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dla Niemców z byłej NRD upadek muru jest jednym z najważniejszych symboli odzyskania wolności. Ralph Arzt, który brał udział w dzisiejszym spotkaniu nie ukrywa, że dla mieszkańców Berlina, którzy urodzili się w latach sześćdziesiątych mur był czymś naturalnym. Widzieli go od dzieciństwa, dorastali przy nim.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Współczesna poezja mizrachijska w Izraelu na przykładzie twórczości Roya Hasana

Dodano: 12.11.2018 19:10 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Zapraszamy na trzeci cykl otwartych wydarzeń popularnonaukowych:
14 listopada, godz. 18.00: Współczesna poezja mizrachijska w Izraelu na przykładzie twórczości Roya Hasana / Jowita Pańczyk
21 listopada, godz. 18.00: Ortodoksi w polityce międzywojennej Polski. Jak zachować tradycję w nowoczesny sposób? / Miłosz Omietoński
28 listopada, środa, godz. 18.00: Denuncjacja rodziny X. O dylematach badawczych wokół historii ukrywania Żydów przez partyzantów Gwardii Ludowej / Mateusz Szczepaniak
Wykłady poprowadzą studenci Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Judaistów UW.

Źródło: kulturalnie.waw.pl

Archeolodzy z UMK znaleźli ślady grodu kultury łużyckiej w Zamku Bierzgłowskim

Dodano: 11.11.2018 7:06 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znaleźli w Zamku Bierzgłowskim (kujawsko-pomorskie) ślady grodu kultury łużyckiej. Odkrycia dokonali podczas badań zamku krzyżackiego w tej miejscowości. Podobne znalezisko odkryto w 2008 roku w Grudziądzu.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Wrocław dołączy do miast goszczących "Polonię Restitutę". Poznaj szczegóły

Dodano: 09.11.2018 19:05 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Wrocław dołączy do miast goszczących "Polonię Restitutę". 19 listopada br. w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się tam konferencja pt. "Europa i Pojednanie". Wydarzenie poprzedzi Msza św. w intencji Kościoła i Ojczyzny, sprawowana przez abp. Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego.

Źródło: https:

Czy polskość to nienormalność?

Dodano: 08.11.2018 7:54 | 3 odsłon | 0 komentarzy

W jaki sposób Polacy próbowali odzyskać niepodległość - to jeden z tematów rozpoczynającej się w czwartek w Kielcach dwudniowej konferencji naukowej, którą organizuje Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy wsparciu Wyższego Seminarium Duchownego.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Google potrafi wskazać restaurację, w której się zatruliśmy. Nowy algorytm jest dość skuteczny

Dodano: 07.11.2018 12:32 | 3 odsłon | 0 komentarzy

imageGoogle naprawdę sporo wie o swoich użytkownikach. Firma z Mountain View z całkiem sporą dokładnością potrafi nawet ustalić, w której restauracji zatruliśmy się jedzeniem. Może to niebawem umożliwić wyższą skuteczność pracy sanepidu. Firma Google we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Harvarda przetestowała nowy algorytm, który potrafi wskazać podejrzane restauracje. Eksperyment został&...

Źródło: feedproxy.google.com

Grzyby jak ośmiornice w naszych lasach

Dodano: 06.11.2018 11:25 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Ciepły początek listopada dał znakomite warunki, by wybrać się na grzyby. Profesor Janusz Łuszczyński z Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przyznaje, że najlepszy sezon na grzybobranie już minął, ale ciągle można znaleźć wiele ciekawych i smacznych okazów.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 hitweb.eu  - wszelkie prawa zastrzeżone