środa, 22 maja 2019 r.  Imieniny: Emila, Neleny, Romy
Wiadomości z tagiem Przedsiębiorcy  RSS
Przedsiębiorcy boją się o pieniądze. Wydłuża się czas oczekiwania na zapłatę

Dodano: 20.05.2019 12:20 | 5 odsłon | 0 komentarzy

W I kwartale 2019 roku wydłużył się średni okres oczekiwania na zapłatę ze strony kontrahentów z 3 miesięcy i 15 dni do 3 miesięcy i 24 dni. Spadła natomiast wartość niezapłaconych faktur - wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw".

Źródło: https:

Przedsiębiorcy przesiadają się na rowery i hulajnogi. Co na to skarbówka?

Dodano: 17.05.2019 18:02 | 6 odsłon | 0 komentarzy

Elektryczne hulajnogi i rowery stają się atrakcyjnymi środkami transportu dla firm, szczególnie w dużych miastach. Jedną z możliwości finansowania ich zakupu jest leasing. Przepisy na to pozwalają, ale należy prawidłowo wykazać celowość takiej transakcji dla działalności gospodarczej.

Źródło: di.com.pl

Wystawianie faktur może być łatwe i szybkie – sprawdź, jak robić to online!

Dodano: 14.05.2019 14:05 | 2 odsłon | 0 komentarzy

Wystawianie faktur to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który prowadzi swoją własną działalność. Każda faktura, niezależnie od jej rodzaju, powinna zawierać określone elementy, ściśle opisane w ustawie o VAT. Przedsiębiorca nie musi ich znać, wystarczy, że zdecyduje się na wystawianie faktur online. Fakturowanie online – oszczędzaj czas i pieniądze Faktoring nie tylko dla dużych firm Wystawianie faktur [...]

Źródło: supernowosci24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje wprowadzenie dobrowolności składek ZUS

Dodano: 09.05.2019 17:27 | 8 odsłon | 0 komentarzy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawił założenia do projektu zmian w ustawach związanych z systemem ubezpieczeń społecznych. Dotyczą one dobrowolności podlegania ubezpieczeniom społecznym. Przedsiębiorcy już długo czekają na ruch Państwa w tym kierunku.

Źródło: di.com.pl

Kiedy zaliczka jest przychodem w PIT?

Dodano: 08.05.2019 19:25 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym PKPiR w systemie kasowym - wydatki ujmuje w księgach w dniu ich poniesienia. W ramach działalności otrzymuje zaliczki (częściowe i całkowite). Wystawia wtedy faktury i ewidencjonuje otrzymane środki przy pomocy kasy fiskalnej. Nie składał oświadczenia, o którym mowa w art. 14 ust. 1j ustawy o PIT. Zaliczki zawsze wynikają z umów, które nie zawsze mają formę pisemną, i mogą podlegać zwrotowi. Czy zaliczki te stanowią przychód w dacie ich otrzymania, czy w dacie wykonania usługi?

Źródło: www.podatki.biz

Składka zdrowotna: Przedsiębiorca na etacie płaci dwa razy

Dodano: 08.05.2019 19:25 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Przepisy nakładają obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego tytułu, niezależnie od tego czy w zbiegu pozostają różne tytuły, czy zbiegają się takie same tytuły. Obowiązek odprowadzania składki obciąża zatem np. zarówno pracowników wykonujących działalność gospodarczą, jak również pracowników zatrudnionych w kilku miejscach czy przedsiębiorców, którzy prowadzą kilka działalności. Niezależnie od powyższego wskazać należy, iż każdorazowe podejmowanie dodatkowej działalności może prowadzić do intensyfikacji czynności zawodowych, a ta może powodować zwiększenie ryzyka wystąpienia konieczności udzielenia świadczenia zdrowotnego - wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: www.podatki.biz

Konstytucja Biznesu a naliczanie podatków 5 lat wstecz

Dodano: 07.05.2019 22:11 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, męczą się problemami, których miało nie być. Miała to gwarantować Konstytucja Biznesu i jej zapisy. Problemy związane są z stosowanymi przed 2016 rokiem stawkami podatku VAT. W 2016 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną, zgodnie z którą sprzedaż dań gotowych do spożycia powinna być opodatkowana stawką 8%, właściwą dla usługi restauracyjnej, a nie 5%, jak dostawa gotowych dań i posiłków.

Źródło: di.com.pl

Mały ZUS również dla kartowiczów, ale...

Dodano: 07.05.2019 13:22 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Przedsiębiorcy stosujący kartę podatkową mogą skorzystać z "Małego ZUS-u", o ile opłacają podatek VAT. Karta podatkowa jest bowiem formą rozliczenia podatku, która zwalnia podatników z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i składania zeznań podatkowych PIT. Zwolnienie z VAT powoduje natomiast, że przedsiębiorca nie składa deklaracji VAT i nie ma obowiązku przesyłania informacji o ewidencji w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Brak powyższych dokumentów uniemożliwia kontrolę przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysokości przychodu przedsiębiorcy - wyjaśniła Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Źródło: www.podatki.biz

Przedsiębiorcy nadużywają rekompensaty za opóźnienie w płatności

Dodano: 06.05.2019 12:01 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Krajowy ustawodawca jest związany prawem unijnym - nie jest możliwe na gruncie prawa polskiego uzależnienie prawa do rekompensaty 40 euro tytułem kosztów odzyskiwania należności od czasu opóźnienia. Na podstawie analizy obecnego funkcjonowanie tej instytucji, MPiT dostrzegło natomiast następujące zagadnienia wymagające interwencji ustawodawcy: możliwość kumulowania rekompensat, brak zróżnicowania rekompensaty w zależności od wysokości dochodzonego świadczenia pieniężnego, dochodzenie przez podmioty publiczne rekompensaty, w sytuacji gdy jej kwota (równowartość 40 euro) jest równa albo nawet większa od należności głównej.

Źródło: www.podatki.biz

reklama

Copyright © 2008-2019 hitweb.eu  - wszelkie prawa zastrzeżone